Subskrybuj kanał RSS bloga Plac Czerwony .pl Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do wszystkich wpisów bloga Plac Czerwony .pl

Chcemy fontanny!

Autor: admin. Możliwość komentowania Chcemy fontanny! została wyłączona.

Po raz kolejny mieszkańcy Góry Kalwarii zgłosili do tzw. budżetu obywatelskiego projekt budowy na rynku miejskim fontanny.

Czytaj dalej »

Fontanna w Górze Kalwarii? Tak!

Autor: admin. Możliwość komentowania Fontanna w Górze Kalwarii? Tak! została wyłączona.

Dziś (29 VIII 2014) tuż przed zamknięciem Urzędu miasta
złożyliśmy dwa projekty w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2015. Włodarze dali nam do rozdysponowania 500 000 zł i to mieszkańcy mają zdecydować jakich inwestycji w mieście oczekują.

Pierwszym projektem złożonym przez placczerwony.pl był pomysł budowy fontanny na miejskim rynku. Chciałbym Wam serdecznie podziękować za słowa wsparcia. Na wyraz fontanna młodsi mieszkańcy naszego miasta ożywiali się bardzo a starsi z rozrzewnieniem wspominali dwa poprzednie egzemplarze. Nie było przeciwników, każdy chętnie podpisywał się
pod projektem, padało wiele ciepłych słów, że wreszcie ktoś się tym zajął. Choć trzeba było wygospodarować kilka godzin w napiętym grafiku patrząc na pozytywne reakcje mieszkańców Góry Kalwarii stwierdzam jedno – było warto! Czytaj dalej »

Fontanna nie, KBW tak

Autor: admin. Możliwość komentowania Fontanna nie, KBW tak została wyłączona.

Drodzy mieszkańcy!

Walczymy dalej! Komisja oceniająca projekty odrzuciła oba nasze pomysły zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Fontanny nie będzie, tablica upamiętniająca żołnierzy pozostanie na swoim miejscu. Warto zaznaczyć, że wnioski były złożone prawidłowo. Karty do głosowania już są zaprojektowane, procedura nie przewidywała możliwości odwołania się od decyzji, nie przewidziano możliwości uzupełniania wniosków. Włodarze nie byli też zainteresowani poznaniem historii jednostki KBW stacjonującej przed laty w Górze Kalwarii. Czytaj dalej »

Kasy nie będzie, remont będzie prowadzony etapami

Autor: admin. Możliwość komentowania Kasy nie będzie, remont będzie prowadzony etapami została wyłączona.

Po ponad półtorarocznej przerwie wypada podsumować działania jakie urząd gminy podjął w celu realizacji projektu oraz efekty jakie przyniosły wysiłki magistratu. Od samego początku na sfinansowanie inwestycji wartej ok. 11 mln. planowano pozyskać środki z funduszy norweskich. W celu skutecznego złożenia aplikacji nasi włodarze zatrudnili zewnętrzną firmę, która miała doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji potrzebnej do uzyskania grantu. Czytaj dalej »

Dlaczego ocenzurowaliśmy stronę?

Autor: admin. Możliwość komentowania Dlaczego ocenzurowaliśmy stronę? została wyłączona.

W ubiegły piątek odebrałem telefon od firmy RYSY ARCHITEKCI. Poinformowano mnie, że bezprawnie zamieściliśmy na stronie wizualizacje projektu przebudowy rynku w Górze Kalwarii. Przedstawicielka firmy powołała się na prawo chroniące własność intelektualną. Tłumacząc to na język zrozumiały dla ludzi chodzi o to, że ukradliśmy grafiki prezentujące wygląd rynku po rewitalizacji i bezprawnie zamieściliśmy je na tej stronie.

Zdjęcia po krótkiej naradzie telefonicznej postanowiliśmy usunąć oraz poinformować wszystkich o przyczynach.

Przede wszystkim należy podkreślić, że wizualizacje zostały udostępnione mediom już na pierwszym spotkaniu prezentującym projekt. Na sali obecni byli przedstawiciele serwisów informacyjnych z naszej gminy, a prezentacja była nagrywana kamerą i to bynajmniej nie ukrytą. Materiały zostały powielone nie tylko na placczerwony.pl, ale również w innych mediach tradycyjnych i cyfrowych. Plik z wizualizacjami był również dostępny na stronie Urzędu Gminy. W świetle powyższych informacji trudno zgodzić się z zarzutem kradzieży. Firma sama udostępniła materiały i przez pół roku nie zgłaszała pretensji o wykorzystywanie jej wizualizacji.

Dziwnym wydaje się również fakt uniemożliwiania mieszkańcom zapoznania się z projektem i wyrobienia sobie o nim opinii. Zamówienie w firmie złożył Urząd Gminy, który jest reprezentantem wszystkich mieszkańców. Działania urzędów nie mogą być tajne a mieszkańcy muszą mieć możliwość swobodnego dostępu do informacji publicznych. Składając ofertę firma powinna wziąć pod uwagę, że społeczność miasta będzie chciała zapoznać się z projektem oraz wypowiedzieć się co o nim sądzi. Jeśli media i mieszkańcy nie mogą w swobodny sposób odnieść się do projektu (a nie da się dyskutować o czymś, czego się nie widziało) wykonana przez firmę praca traci jakikolwiek sens.

Strona spełniła swoje zadanie przynajmniej częściowo. Projekt zmienił się na łatwiejszy do zaakceptowania. Środki z grantu norweskiego nie zostały nam przyznane i rewitalizacja nie dojdzie w najbliższym czasie do skutku. Jako inicjatorzy akcji rozważaliśmy likwidację strony. Po piątkowym zajściu zmieniamy zdanie. Domena zostanie przedłużona na kolejny rok. Być może dzięki niej inna społeczność uniknie kłopotów i stosowne klauzule zawrze w umowie bądź zdecyduje się na innego wykonawcę.

Relacja ze spotkania z burmistrzem

Autor: admin. Możliwość komentowania Relacja ze spotkania z burmistrzem została wyłączona.

2 lutego spotkaliśmy się z burmistrzem Góry Kalwarii Dariuszem Zielińskim, żeby przekazać mu nasze uwagi do projektu rewitalizacji centrum miasta. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca burmistrza Jan Wysokiński, który bezpośrednio nadzoruje projekt oraz szefowa referatu inwestycji Katarzyna Kochańska. Spotkanie przebiegło w spokojnej atmosferze i było świetną okazją do wymiany poglądów. Pod koniec dyskusji burmistrz stwierdził, że w 90% zagadnień obie strony się zgadzają. W takcie rozmowy okazało się, że część naszych postulatów jest już nieaktualna, ponieważ magistrat uważnie wysłuchał uwag mieszkańców zgłoszonych w trakcie styczniowego spotkania i wspólnie z architektami wprowadzili je do projektu. Zmiany, które już wprowadzono do koncepcji to między innymi:

  • zmiana koloru kostki, którą pokryty będzie rynek – nie będzie to czerwień, lecz kolor określany jako „ceglasty”
  • wzdłuż linii drzew przewidziano trawniki z wysokimi krawężnikami zamiast proponowanych wcześniej ograniczników dla samochodów
  • zrezygnowano z betonowych ław – ich miejsce zajmą możliwe do zdemontowania – być może drewniane – ławki
  • zmianie ulegną również stojaki na rowery – zaproponowane przez pracownię projektową stojaki wmontowane w ławy nie wydawały się funkcjonalne
  • turystyczny plan miasta przewidziano koło tzw. „pałacu biskupa”, gdzie ma być biblioteka i punkt informacji turystycznej
  • kamienice przy rynku należące do miasta (niestety większość jest prywatną

Po spotkaniu u burmistrza

Autor: admin. Możliwość komentowania Po spotkaniu u burmistrza została wyłączona.

Wczoraj ekipa gościła u burmistrza Góry Kalwarii. Wybraliśmy się tam przedstawić swoje postulaty dotyczące rewitalizacji centrum miasta. Szybko się okazało, że architekci uwzględnili część wniosków ze spotkania z mieszkańcami. My dzisiaj dołożyliśmy kilka swoich, a burmistrzowie obiecali większość z nich rozważyć. Na naszą prośbę architekci mają przygotować alternatywny projekt wyróżnienia krzyża, na którego planie zbudowano Górę Kalwarię oraz wymienić „dynamiczną kałużę”